BWA Warszawa zaprasza wystawę węgierskiego kolektywu
LITTLE WARSAW
Andras Galik, Balint Havas
Enter
Wychowani na Węgrzech w czasach komunizmu András Gálik (ur. 1970) i Bálint Havas (ur. 1971) od lat 90. tworzą jako kolektyw. Po powrocie z wyprawy do Warszawy w 1996 roku artyści byli pod takim wrażeniem historii miasta, że postanowili działać pod nazwą Little Warsaw. W swojej pierwszej realizacji sygnowanej Little Warsaw wykorzystali wizerunek Pałacu Kultury i Nauki jako symbolicznego centrum utopijnej idei.
W swojej sztuce Little Warsaw skupia się na fenomenach zbiorowej świadomości i pamięci. W filmach, instalacjach, performansach artyści wykorzystują symbole często używane przez władzę, odnoszące się do wartości narodowych, które wyrwane ze swojego pierwotnego kontekstu uzyskują nowe znaczenie.
Projekty Little Warsaw pokazywane były na wielu międzynarodowych wystawach, w tym na 50. Biennale Sztuki w Wenecji (2003) i Biennale w Berlinie (2001). Artyści współpracowali z takimi instytucjami, jak Stedelijk Museum w Amsterdamie, GFZK w Lipsku czy The Apex Art Gallery w Nowym Jorku.
W ostatnich latach w prowadzonych przez Little Warsaw rozważaniach nad strategiami budowania pamięci zbiorowej na pierwszy plan wysuwa się jednostka. Jednostka, przez uczucia i działania fizyczne, może odgrywać aktywną rolę w wielobiegunowym procesie, nie tyle być pod jego wpływem, ile w nim uczestniczyć. Postawa aktywna, uczestnicząca jest bezpośrednio związana z wysiłkiem zrozumienia, interpretacji.
Jedna z najważniejszych prac na wystawie, „Droga” (2012), zainspirowana mitem Wieży Babel, swoją formą nawiązuje jednocześnie do tatlinowskiego Pomnika III Międzynarodówki i „Spiral Jetty” Roberta Smithsona. Użyty materiał – gips – wprowadza wrażenie tymczasowości, przywołuje na myśl model będący tylko pierwszą prezentacją czegoś, co powstać ma w przyszłości, materialnym uchwyceniem myśli. Wspinające się po tej spirali drobne, papierowe postaci to miniaturowe zdjęcia różnych pomników i figurek upamiętniających wydarzenia polityczne. Ponad 150 wypożyczonych z publicznych kolekcji podobnych takich miniaturowych figur tworzyło monumentalną pracę „Bitwa o prawdę wewnętrzną”, pokazywaną w galerii Trafo w Budapeszcie i GfZK w Lipsku. Bitwa między ideologiami nigdy się nie zakończy. Nikt nigdy jej nie wygra. Konflikt nie może być rozwiązany, „bowiem Pan pomieszał mowę mieszkańców całej ziemi. Stamtąd też Pan rozproszył ich po całej powierzchni ziemi” (Księga Rodzaju 11, 9).